Siirry pääsisältöön

Olemme mukana 2022

Logoista linkitys organisaatioiden kotisivuille. Linkit avautuvat uuteen välilehteen..

Vates-säätiön logo Turun vaakuna ja teksti Turku Åbo.
Aulan logo  - teksti aula ja keltainen kaari a:n ja u:n yläpuolella. SDO:n logo - punainen pohja, jossa valkoisella teksti Suomen Diakonia opisto.
Tullin sininen logo. Teksti NY Klubitalot Oulu, Rovaniemi ja Kajaani - klubitalot 10 vuotta -logo.
Duunitalo Porvoo -logoteksti. Kårkulla samkommun-punainen tekstilogo.
Siun sote -logoteksti. Punainen tekstilogo Monitoimikeskus PALKE -logo.
FDUV-logo. Mustat jalanjäljet ja keltainen teksti Steg för Steg punaisella pohjalla.
Punainen-keltainen-sininen-ympyrä-sininen-teksti-Laptuote-säätiö. Sininen-ympyrä-sininen-yhteiskunnallinen-yritys-teksti.
ETEVA - oransseilla kirjaimilla. Pinkki Kiipula-teksti.
FDUV-logo. Lärum-logo.
Sininen, keltainen ja punainen piirroshahmo, alla teksti Imatran klubitalo Eskot ry Keltainen viljantähkä, Liberiseura ry.
Liperiseura ry
Musta-valkoinen logo, kuvassa loka-auto ja Lokapalvelu T. Pesonen -teksti ja puhelinnumero. Sininen teksti Rantakahvila Ilonpisara-valkoinen kahvikuppi pisaaran sisällä.
Nuorten Ystävien logo. Valkoinen Ilomantsi-teksti puna mustalla taustalla.
Musta teksti Kotimäen Pitotupa, mustissa ympyröissä haarukka-veitsi-lusikka ja yhteystiedot. Valkoinen fida-teksti ja valkoinen kaarnalaiva oranssilla pohjalla.
Teksti Jokikone punaisilla kirjaimilla. Punainen sydännauha, teksti KTO.
Pallo, jossa neljä lohkoa - kolme sinistä ja yksi violetti - lisäksi neljä sydäntä - pinkki, vihreä, violetti ja keltainen. Kaksi vuorta lomittain, musta teksti Vaara kirjastot.

Osallistujat 2022

Tule mukaan toteuttamaan Job Shadow Day -päivää.

Tälle sivulle kootaan kaikki päivään osallistuvat yhteisöt ja yritykset maakunnittain. Lisäksi mainitaan, tapahtuuko työn seuraaminen työpaikalla vai etäyhteydellä.

Ilmoittaudu mukaan joko lähettävänä tai vastaanottavana tahona (voit myös olla molempia), niin lisäämme yhteystietonne ja logonne tälle sivustolle.

Facebook-sivultamme löydät runsaasti kuvia työn seurannasta. Katsasta myös Twitter #jobshadowday #JSDFinland

Vakuutus

Vates-säätiö vakuuttaa JSD-päivään työpaikalla osallistuvat työn seuraajat sekä tukihenkilöt. Vakuutuksen piiriin eivät kuulu etäyhteydellä tapahtumaan osallistuvat. Vakuutetun turvaselvitys tulee sivuille myöhemmin ja tulet näkemään sen oheisista linkeistä, jotka aukeavat uusiin välilehtiin: Turvaselvitys (FI) ja Turvaselvitys (SWE) sekä Turvaselvitys (ENG). Vakuutuksen piiriin kuuluvat myös alle 17-vuotiaat ja yli 70-vuotiaat (kts. turvaselvitys). Vakuutuskirjassa on maininta, että vakuutetun kotikunta tulee olla väestötietojärjestelmän ja kotikuntalain mukaan Suomessa.




 

Etsi lähettäviä ja vastaanottavia tahoja maakunnittain




 




Lähettävät / vastaanottavat tahot alueittain

Uusimaa

Lähettävät tahot:

Helsinki

Aula-työkoti
Yhteyshenkilö: Henna Harju, puhelin: 040 715 0870, sähköposti: henna.harju@aula-tyokoti.fi

Suomen Diakoniaopisto
Yhteyshenkilö: Hanna Juhala, puhelin: 050 520 1543, sähköposti: hanna-leena.juhala@sdo.fi

 

Porvoo

Eteva kuntayhtymä
Yhteyshenkilö: Marika Hyvönen, puhelin: 040 304 8252, sähköposti: marika.hyvonen@eteva.fi

Vastaanottavat tahot:

Helsinki

FDUV
Steg för Steg rf
Yhteyshenkilö: Melanie Shametaj, puhelin: 040 653 0670, sähköposti: melanie.shametaj@fduv.fi

FDUV är intresseorganisationen för svenskspråkiga personer med intellektuell funktionsnedsättning i Finland. FDUV har kansli i Helsingfors och i Vasa. I samarbete med FDUV fungerar också föreningen Steg för Steg.

På FDUV och Steg för Steg sprider vi information och påverkar lagstiftning och attityder i samhället. Arbetsuppgifter på kansliet kan vara till exempel att delta i möten, planera program eller skriva texter. Du som väljer att jobbskugga på FDUV och Steg för Steg får följa med en dag på kansliet och testa på olika arbetsuppgifter som ingår i ett kontorsjobb. Arbetet utförs på svenska men en del möten kan också ske på finska. Du får gärna ta kontakt och fråga mer!

Mäntsälä

Eteva Kuntayhtymä
Yhteyshenkilö: Karoliina Perätalo, puhelin: 040 304 7174, sähköposti: karoliina.peratalo@eteva.fi

Porvoo

Duunitalo Porvoo
Yhteyshenkilö: Marja Heiskanen, puhelin: 040 304 7983, sähköposti: marja.heiskanen@uvps.fi

Olemme sopineet työnseuraamisesta

Helsinki

HJK
Yhteyshenkilö:Petra Häkkinen, sähköposti: petra.hakkinen@hjk.fi

Pro Lapinlahden Tuki Oy
Yhteyshenkilö: Mirva Kotaviita, sähköposti: mirva,kotaviita@lapinlahdenlahde.fi

Suomalainen kirjakauppa
Yhteyshenkilö: Risto Lehtimäki, sähköposti: risto.lehtimaki@suomalainen.com

Vantaa

Tulli, Vantaa
Yhteyshenkilö: Kirsi Taipale, puhelin: 040 332 3863, sähköposti: kirsi.taipale@tulli.fi

Etelä-Karjala

Lähettävät tahot:

Imatra

Imatran Klubitalo, Etelä-Suomen Klubitalot ESKOT ry
Yhteyshenkilö: Sari Ilonen, puhelin: 050 550 6911, sähköposti: sari.ilonen@eskot.org

Lappeenranta

Laptuote-säätiö
Susanna Sipari, puhelin: 040 530 6590, sähköposti: susanna.sipari@laptuote.fi

Vastaanottavat tahot:

Olemme sopineet työnseuraamisesta

Lappeenranta

Etelä-Karjalan Osuuskauppa / Prisma
Yhteyshenkilö: Petri Pulkkinen, sähköposti: petri.pulkkinen@sok.fi

Etelä-Pohjanmaa

Lähettävät tahot:

Vastaanottavat tahot:

Etelä-Savo

Lähettävät tahot:

 

Vastaanottavat tahot:

Savonlinna

Linnalan Setlementti ry / Leikkikoulu
Yhteyshenkilö: Tuula Pölönen, puhelin: 040 680 3806, sähköposti: tuula.polonen@linnala.fi

Kainuu

Lähettävät tahot:

Kajaani

Nuorten Ystävät ry / Klubitalo Tönäri
Yhteyshenkilö: työhönvalmentaja Susanne Ilvonen, puhelin: 050-5692400, sähköposti: susanne.ilvonen@nuortenystavat.fi

 

Olemme sopineet työnseuraamisesta:

Kajaani

Rakennus- ja suunnittelupalvelu Kinnunen Oy
Yhteyshenkilö: Jenni Kitti, sähköposti: jenni.kitti@rspk.fi

 

Kanta-Häme

Lähettävät tahot:

Janakkala

Kiipulasäätiö
Yhteyshenkilö: Marjo Siekkinen, puhelin: 040 714 2880, sähköposti: marjo.siekkinen@kiipula.fi

 

Vastaanottavat tahot:

Janakkala

Kiipulasäätiö
Yhteyshenkilö: Marjo Siekkinen, puhelin: 040 714 2880, sähköposti: marjo.siekkinen@kiipula.fi

Keski-Pohjanmaa

Lähettävät tahot:

Vastaanottavat tahot:

Keski-Suomi

Lähettävät tahot:

Vastaanottavat tahot:

Kymenlaakso

Lähettävät tahot:

 

Vastaanottavat tahot:

Lappi

Lähettävät tahot:

Rovaniemi

Nuorten Ystävät ry / Klubitalo Roihula
Yhteyshenkilö: Saila Lampela, puhelin 044 723 1777,
sähköposti: saila.lampela@nuortenystavat.fi

Vastaanottavat tahot:

Pirkanmaa

Lähettävät tahot:

 

Vastaanottavat tahot:

 

Pohjois-Karjala

Lähettävät tahot:

Ilomantsi

Siun Sote
Yhteyshenkilö: Satu Ikonen, puhelin 013 330 5615, sähköposti: satu.p.ikonen@siunsote.fi

Joensuu

Siun Sote
Yhteyshenkilö: Sanna Hamunen, puhelin: 013 330 5934, sähköposti:  sanna.hamunen@siunsote.fi

 

Vastaanottavat tahot:

Ilomantsi

Siun Sote
Yhteyshenkilö: Satu Ikonen, puhelin 013 330 5615, sähköposti: satu.p.ikonen@siunsote.fi

Ilomantsin kunnankirjasto
Yhteyshenkilö:  Pia Viitala, puhelin: 040 104 3120, sähköposti: pia.viitala@ilomantsi.fi

Ilomantsin kunta
Yhteyshenkilö: Marjut Ahokas, puhelin: 040 104 3101, sähköposti: marjut.ahokas@ilomantsi.fi

Kotimäen Pitotupa Oy
Yhteyshenkilö: Armi Ilvonen. puhelin 040 162 1806, sähköposti:  armi.ilvonen@kotimaenpitotupa.fi

Joensuu

Jokikone Oy
Yhteyshenkilö: Veli-Pekka Halonen, puhelin: 050 057 5427
sähköposti: veli-pekka.halonen@jokikone.fi

Liperi

Liperi-Seura ry
Yhteyshenkilö: Pentti Kuokkanen, puhelin:  045 131 5156 Sähköposti: pentti.kuokkanen@pp.inet.fi

Olemme sopineet työnseuraamisesta:

Ilomantsi

Pohjois-Karjalan pelastuslaitos / Ilomantsi Paloasema
Yhteyshenkilö: Maki Rimpiläinen , puhelin: 044 576 7228, sähköposti: maki.rimpilainen@pkpelastuslaitos.fi

Rantakahvila Ilonpisara
Yhteyshenkiö:Tarja Hattunen, puhelin: 040 412 5827, sähköposti: tarhat@gmail.com

T. Pesonen Ky
Yhteyshenkilö: Marjut Virranheimo, puhelin: 040 559 3607, sähköposti: metsakiitooy@gmail.com

Joensuu

Fida Secondhand Joensuu
Yhteyshenkilö: Susanna Laaksonen, sähköposti: susanna.laakkonen@fida.int

Joensuun Kukkatalo/Kukkastudio Oy
Yhteyshenkilö: Saara Hyttinen, sähköposti: saara@joensuunkukkatalo.fi

Pohjanmaa

Lähettävät tahot:

Vastaanottavat tahot:

Vaasa

FDUV
Yhteyshenkilö: Erika Backman, puhelin: 040 642 8206, sähköposti: erika.backman@fduv.fi

FDUV är intresseorganisationen för svenskspråkiga personer med intellektuell funktionsnedsättning i Finland. FDUV har kansli i Helsingfors och i Vasa. I samarbete med FDUV fungerar också Lärum.

På FDUV sprider vi information och påverkar lagstiftning och attityder i samhället. Lärum erbjuder tjänster åt alla som kan ha nytta av anpassade läromedel, lättläst material och hjälpmedel som kan underlätta lärandet. Arbetsuppgifter på kansliet kan vara till exempel att delta i möten, planera program, göra material till sociala medier eller hantera beställningar för Lärum. Du som väljer att jobbskugga på FDUV och Lärum får följa med en dag på kansliet och testa på olika arbetsuppgifter som ingår i ett kontorsjobb. Arbetet utförs på svenska. Du får gärna ta kontakt och fråga mer!

Pohjanmaan Yhdistykset ry
Yhteyshenkilö: Raija Koivisto, puhelin: 040 824 4168, sähköposti: raija.koivisto@pohy.fi

Pohjois-Pohjanmaa

Lähettävät tahot:

Oulu

Nuorten Ystävät ry/Klubitalo Pönkkä
Yhteyshenkilö: Taija Hirvonen, puhelin 044 734 1114, sähköposti: taija.hirvonen@nuortenystavat.fi

Vastaanottavat tahot:

Oulu

Nuorten Ystävät ry
Yhteyshenkilö: Niina Ristolainen, puhelin:  044 428 7544, sähköposti: niina.ristolainen@nuortenystavat.fi

 

Olemme sopineet työnseuraamisesta

Oulu

K-market Torinranta
Yhteyshenkilö: Henna Moilanen, sähköposti: henna.moilanen@k-market.com

Pohjois-Savo

Lähettävät tahot

Siilinjärvi

Työtoimintakeskus
Yhteyshenkilö: Minna leskinen, puhelin: 044 740 2633m sähköposti: antti.jussila@siilinjarvi.fi

Vastaanottavat tahot:

Päijät-Häme

Lähettävät tahot:

 

Vastaanottavat tahot:

Satakunta

Lähettävät tahot:

Vastaanottavat tahot:

Varsinais-Suomi

Lähettävät tahot:

Kirjala

Kårkulla samkommun
Yhteyshenkilö: Gunveig Söderbacka, puhelin: 0247 431 348, sähköposti: gunveig.soderbacka@karkulla.fi

 

Laitila

Laitilan Kaupunki, Palke 7
Yhteyshenkilö: Sonja Laine puhelin: 050 518 0605, sähköposti: sonja.laine@laitila.fi

Turku

Turun kaupunki, vammaispalvelut, tuettu työ ja työtoiminta
Yhteyshenkilö: Tarja Ahonen, puhelin 044 9074891, sähköposti: tarja.ahonen@turku.fi

VSEHP/ Kehitysvamma-alan tuki- ja osaamiskeskus
Yhteyshenkilö: Miika Koskela, puhelin: 040 631 5274, sähköposti: miika.koskela@kto-vs.fi

 

Vastaanottavat tahot

 

Olemme sopineet työnseuraamisesta

Laitila

Apilaniityn päiväkoti
Yhteyshenkilö: Piipa Nivola, sähköposti: piipa.nivola@laitila.fi

Littoinen

Mainiokodit Timantti
Yhteyshenkilö: Marja Sairanen, sähköposti: marja.sairanen@mainiokodit.fi

Turku

Arkea Oy / Peimarin ravintokeskus
Yhteyshenkilö: Saila Myöhänen, sähköposti: saila.myohanen@arkea.fi

Flor Kukka ja Puutarha
Yhteyshenkilö: Jaana Håkansson, sähköposti: jaana.hakansson@flor.fi

Kestävän kehityksen yhdistys ry
Yhteyshenkilö: Pinja Keinänen, puhelin: 044 700 7459, sähköposti: pinja.keinanen@turunekotori.fi

Touhula Leikki
Yhteyshenkilö: Tiia Leino, sähköposti: tiia.leino@touhula.fi

Turun eläinsuojeluyhdistys - TESY
Yhteyshenkilö. Britt-Marie Juup, sähköposti: britt-marie.juup@tesy.fi

Turun Osuuskauppa
Yhteyshenkilö: Tiina Linnamäki, sähköposti: tiina.linnamaki@sok.fi

Åbo Svenska Teater
Yhteyshenkilö: Anna Ehrström, sähköposti: anna.ehrstrom@abosvenskateater.fi