Siirry pääsisältöön

Hallitus ja valtuuskunta

Hallitus 1.1.2021 - 31.12.2023

Vates-säätiön valtuuskunta valitsi kokouksessaan 29.10.2020 säätiölle uuden hallituksen. Hallituksen toimikausi on 1.1.2021 - 31.12.2023.  Hallituksen kokoonpano on:

Hallituksen puheenjohtaja: Toiminnanjohtaja Olavi Sydänmaanlakka, Mielenterveyden keskusliitto
Hallituksen varapuheenjohtaja: Toiminnanjohtaja Marianna Ohtonen, Kehitysvammaliitto

Hallituksen jäsenet (varajäsenet)

  • Toiminnanjohtaja Olavi Sydänmaanlakka, /vt.kehitysjohtaja Janne Jalava), Mielenterveyden keskusliitto
  • Tutkimusjohtaja Sinikka Hiekkala  (yhteiskuntasuhdejohtaja Laura Andersson), Invalidiliitto
  • Työmarkkina-asioiden päällikkö Harri Hellstén (ei varajäsentä)
  • Toimitusjohtaja Jukka Kujala, (kehitysjohtaja Petteri Ora), Kiipulasäätiö
  • Työvoimapoliittinen asiantuntija Alli Tiensuu (koulutus- ja työllisyysasioiden päällikkö Mikko Heinikoski, SAK
  • Toiminnanjohtaja Marianna Ohtonen (asiantuntija, työllisyys Simo Klem), Kehitysvammaliitto
  • Toiminnanjohtaja Päivi Puhakka (ei varajäsentä), Aivovammaliitto
  • Asiantuntija Mikko Räsänen, (asiantuntijalääkäri Auli Rytivaara), EK 
  • Toiminnanjohtaja Anu Uhtio (ei varajäsentä) Reumaliitto

 


Valtuuskunta 2021 - 2023

Vatesin valtuuskunta vuosille 2021 - 2023 on nimetty 29.10.2020 säätiön valtuuskunnan kokouksessa.

Puheenjohtaja: Soile Kuitunen, Kuntoutussäätiö sr
Varapuheenjohtaja: Kari Vuorenpää, Kehitysvammaisten Tukiliitto ry

Valtuuskunnan jäsenet ja henkilökohtaiset varajäsenet

Yhteisö Jäsen (henkilökohtainen varajäsen)
Autismiliitto ry Tarja Parviainen (Teemu Wettenhovi)
Avain-säätiö sr Kristiina Korkala (Tarja Nikkilä)
Buusti ry (aik. Etelä-Pohjanmaan sos.psyk.yhd.) Mari Heroja-Anttila (Juhani Aralinna)
Caritas-Säätiö sr Marja-Leena Tahkola (Jani Ronkainen)
Epilepsialiitto ry Paula Salminen (Riina Lindström)
Eteva kuntayhtymä Marika Metsähonkala (Sari Pesu)
FILHA Jaakko Herrala (Tuula Vasankari)
Förbundet De Utvecklingsstördas VäL (FDUV) Melanie Shametaj (Annette Tallberg-Haahtela)
Helsingin Diakonialaitoksen säätiö sr / Rinnekoti Leila Rutanen (Anna Eskola)
Hengitysliitto ry Anne Leppiniemi (Markku Hyttinen)
Invalidiliitto ry Sinikka Winqvist (Anne Mäki)
Kehitysvammaisten Tukiliitto ry Kari Vuorenpää (Pia Mölsä)
Kehitysvammaliitto ry Simo Klem (Sisko Rauhala)
Kiipulasäätiö sr Anne Saari (Kaija Oksanen)
Kokkotyö-säätiö sr Sonja Jungar-Irjala (Arja Savela)
Kuntoutussäätiö sr Soile Kuitunen (Riikka Shemeikka)
Kuuloliitto ry Juha Hietala (Esa Kalela)
Kuurojen Liitto ry Börje Hanhikoski  (Tiina Maja)
Kuurojen Palvelusäätiö sr Minna Vartiainen (Pekka Vihanto)
Kårkulla Samkommun Gunveig Söderbacka (Satu Broman)
Laptuote-säätiö sr Virpi Ulmanen (Esa Karhu)
Lihastautiliitto ry Liisa-Maija Verainen (Sari Kuosmanen)
Meriva sr Hilkka Halonen (Eija Kujanpää)
Mielenterveyden keskusliitto ry Jyrki Rinta-Jouppi (Merja Matilainen)
MIELI Suomen Mielenterveys ry  Meri Larivaara (Kristian Wahlbeck)
Neuroliitto ry Marju Teinikivi (Helena Ylikylä-Leiva)
Nuorten Ystävät ry Lea Nikula (Ira Mattila)
Näkövammaisten liitto ry Taru Tammi (Jaana Argillander)
Parik-säätiö sr Mirja Willberg (Pasi Hedman)
Pohjois-Karjalan Sosiaaliturvayhdistys ry Elina Pajula (Hilkka Pirhonen)
Satakunnan sairaanhoitopiiri Maija Nyström (Tuula Saarinen)
Silta-Valmennusyhdistys ry Kimmo Kumlander (Leena Salmi)
Sininauhaliitto ry Jaana Joutsiluoma (Anne Hyyrynen)
Sosiaalipalvelusäätiö Ote sr (aik. Raina-säätiö sr) Tanja Vanharanta (Sakari Tiitta)
Sotek-säätiö sr Marjo Jokipii (Katri Arvila)
Suomen CP-liitto ry Marju Silander (Virpi Peltomaa)
Suomen Klubitalot ry Aki Laitinen (Sami Peltola)
TITRY ry Kari Vuorenmaa (Jaana Jääheimo)
TOIMI-työvalmennussäätiö sr Tuula Hirvonen (Hanna-Leena Tela)
Uudenmaan Vammaispalvelusäätiö sr Tomi Pakanen (Eliisa Koljonen)

Edustajaa valtuuskuntaan eivät ole valinneet Etelä-Suomen aluehallintovirasto, Turun Hengitysyhdistys, Kanta-Hämeen Hengitys, Päijät-Hämeen Hengitysyhdistys. Puustellin Tuki, Kuopion Hengitysyhdistys ja Yritystaito Oy.